Rekord sprzedaży mieszkań za gotówkę

Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem

fot. Bernie123/bigstockphoto.com

Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że ponad 5 miliardów złotych w ostatnim czasie zostało wydanych prze polskich obywateli na zakup nowych mieszkań. To rekordowy wynik w całej historii polskiego rynku sprzedaży mieszkań.  Nigdy dotąd Polacy w ciągu trzech miesięcy nie kupili aż tylu nieruchomości.

Co ciekawe, prawie ¾ z nich zostało zakupionych za gotówkę. Badanie dotyczyło siedmiu największych miast w Polsce, gdzie rozwija się również rynek wynajmu mieszkań. Wysoka sprzedaż nieruchomości bezpośrednio związana jest z niskim oprocentowaniem lokat i relatywnie wysokim zyskiem z najmu mieszkań.

Raport NBP wykazał, że aż 5,2 mld złotych zostało przeznaczonych na zakup około 14 tysięcy nowych mieszkań w głównych aglomeracjach kraju. Dla porównania w 2012 roku Polacy przez cały rok wydali 6,1 miliardów złotych w branży nieruchomości. Teraz wynik ten zostanie pobity już w drugim kwartale 2018 roku. Tak znacząca różnica związana jest z oprocentowaniem lokat, które w 2012 roku wynosiło około 4,75 proc., aktualnie jest tylko 1,5 proc. Natomiast zwiększona liczba zakupy nieruchomości za gotówkę zauważalna była już w ubiegłym roku, kiedy to odnotowano 25-procnetowy wzrost takich transakcji. Rok 2018 najprawdopodobniej i w tej kategorii nie będzie miał sobie równych.

Powodem rekordowych wyników są rekordowo niskie stopy procentowe, bo dzięki temu osoby posiadające zasoby gotówkowe chętniej decydują się na inwestowanie w nieruchomości. Trzymanie wolnych środków na lokacie bankowej przynosi mniejszy zysk i uniemożliwia swobodne manewrowanie inwestycją. Natomiast mieszkanie można wynajmować lub szybko odsprzedać bez większego ryzyka utraty pieniędzy. Warto zauważyć, iż ceny nieruchomości cały czas delikatnie rosną. Pod koniec 2017 roku za standardowe, dwupokojowe mieszkanie dużym mieście trzeba było zapłacić około 6 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2016 roku. To sugeruje, ze kolejne miesiące jeszcze bardziej podsycą popyt w sektorze nowych nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *