Ceny mieszkań w największych miastach Polski w I kwartale 2018 r.

Spadki i wzrosty cen nieruchomości

fot. cherezoff/bigstockphoto.com

Przedstawiamy krótkie podsumowanie cen transakcyjnych mieszkań w I kwartale 2018 r. w sześciu miastach: Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Łodzi. Dane pochodzą z raportu przygotowanego przez firmy Metrohouse i Expander.

Jeśli chodzi o cenę za metr kwadratowy, w różnych statystykach od lat prowadzi Warszawa. Tak jest i w tym przypadku – w I kwartale br. średnia cena metra kwadratowego lokalu mieszkalnego wyniosła tam 7990 zł. Najtaniej z kolei było w Łodzi – średnio 3883 zł. W Łodzi odnotowano jednak największy wzrost cen – w marcu o 3,7 proc. w stosunku do lutego. Jest to zarazem o 8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najmniej natomiast wzrosły ceny we Wrocławiu – o 1,5 proc., ale z drugiej strony wyniosły o 7,2 proc. więcej niż rok wcześniej.

Cena metra kwadratowego ma oczywisty wpływ na cenę przeciętnego nabywanego mieszkania. Nic więc dziwnego, że była ona najwyższa również w Warszawie – średnio 427 050 zł. Najtańsze okazały się mieszkania w Łodzi – przeciętnie 199 768 zł.

Jeśli chodzi o średni metraż, największe mieszkania nabywano we Wrocławiu (60 mkw.) i w Poznaniu (59 mkw.). Najmniejsze metraże były natomiast w Łodzi (51 mkw.) i w Krakowie (52 mkw.).

Przyjrzyjmy się teraz cenom na rynku pierwotnym. Znowu najdroższa okazała się Warszawa – 7860 zł/mkw., co oznacza wzrost o 1,8 proc. w stosunku do IV kwartału 2017 r. (najwyższy wśród analizowanych miast). Przybyło tam mieszkań droższych, w cenach między 8 a 10 tys. za mkw. Najniższe ceny nowych lokali były w Łodzi – 5317 zł/mkw., bez zmian w stosunku do kwartału poprzedzającego. Największy spadek cen w zestawieniu odnotowano w Gdańsku – wyniósł on 6,3 proc. Nieco mniejszy, ale znaczący spadek odnotowano w Poznaniu – 4,6 proc. Ta ostatnia zmiana wynika z wprowadzenia na rynek wielu mieszkań tańszych, poniżej 4 tys. zł za mkw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *