Co wpływa na ceny mieszkań deweloperskich?

Ceny mieszkań deweloperskich są bardzo zróżnicowane. Nie każdy wie, co składa się na cenę ostateczną inwestycji. Budowa domów i mieszkań to długi i żmudny proces związany nie tylko z dobraniem odpowiednich materiałów, ale też wykonawcy. Wszystko to musi być też zgodne z prawem i uzależnione jest od wielu dokumentów i pozwoleń urzędowych.

LOKALIZACJA

Jedną z głównych czynników wpływających na cenę mieszkania deweloperskiego jest jego lokalizacja. Pewne nie od dziś jest to, że zakup własnych czterech kątów będzie się wiązał z większym wydatkiem w dużym mieście wojewódzkim niż choćby w mieście powiatowym. Tak samo jest z położeniem budynku mieszkalnego w każdej miejscowości. Im bliżej centrum, tym większy koszt za metr kwadratowy. Duże znaczenie ma też obecność w okolicy terenów zielonych (jeśli chodzi o miasta) oraz galerii i centrów handlowych. Lokalizacja jest też bardziej atrakcyjna, jeśli jest dobrze skomunikowana z resztą miasta, w którym chcemy zamieszkać.

GRUNT POD BUDOWĘ

Kolejnym ważnym czynnikiem generującym spore koszty inwestycji jest zakup gruntu pod budowę. To pierwszy spory wydatek, który musi ponieść deweloper, zanim zacznie wszystko planować. Lata 2020 – 2021 były rekordowe pod względem rozpoczętych inwestycji budowlanych w Polsce. Wpłynęło to na niską obecnie dostępność atrakcyjnych terenów w największych miastach w Polsce, bo to właśnie w podanym czasie zakupiono sporą ich część. W 2021 roku wielu Polaków chciało również wykorzystać niską stopę procentową, więc decydowali się na kredyt i zakup działki jako zainwestowanie swoich oszczędności przed zapowiadaną inflacją.

CENY PRODUKTÓW

Koszt materiałów budowlanych to kolejny bardzo ważny czynnik w ogromnej mierze wpływający na koszt inwestycji deweloperskich. Obecnie deweloperzy zmagają się z mocno rosnącymi cenami za produkty budowlane. Z każdym tygodniem notowane są nowe rekordy takich artykułów jak beton i drewno, bez których żadna inwestycja nie dojdzie do skutku. Wpływ mają na to m.in. horrendalne podwyżki cen za energię, gaz i paliwa. Niezbędne do transportu oraz samej produkcji. Inną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wyhamowany przez pandemię transport międzynarodowy. Wzrosło zapotrzebowanie na wiele materiałów poprzez ich niską dostępność w kraju, a to spowodowało znaczący wzrost cen za najbardziej potrzebne produkty.

INNE ISTOTNE CZYNNIKI

Na ceny mieszkań ma wpływ cena siły roboczej. Deweloper współpracuje z wieloma podwykonawcami inwestycji. Zazwyczaj każdy odpowiedzialny jest za inne prace. Ze względu na ilość stawianych dziś budynków nie jest łatwo o dobrą firmę budowlaną. Inwestor musi obecnie liczyć się z większymi wydatkami na fachowców niż jeszcze kilka lat temu. Kolejny czynnik wpływający na ostateczną cenę to marża dewelopera. Zazwyczaj wyższą marżę będzie trzeba zapłacić w przypadku kupna mieszkania w lepszym położeniu. Bierze się tu pod uwagę np. nasłonecznienie, ilość okien, balkon czy taras z ogródkiem. Niższą marżę posiadają zazwyczaj mieszkania na parterze, bez balkonu czy z oknami od północy. Trzeba pamiętać, że na ostateczną cenę mieszkania będzie mieć wpływ koniunktura na rynku mieszkań pierwotnych. Pozytywnie wpływają na nią łatwo dostępne, tanie kredyty hipoteczne. Obecnie stale rosnąca inflacja zmusza Radę Polityki Pieniężnej do podnoszenia stopy procentowej, co powoduje wzrost cen kredytów mieszkaniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *