Stan techniczny mieszkania a jego cena

Na cenę nieruchomości, jaka trafia do sprzedaży, mają wpływ różne składowe – metraż mieszkania, lokalizacja, atrakcyjność najbliższej okolicy. Ważnym elementem jest również stan techniczny lokalu. Im lepszy standard, tym wartość ofertowa staje się wyższa. Jednak coraz częściej potencjalni nabywcy szukają cenowych perełek, mając świadomość, że lokum trzeba będzie poddać renowacji. Zatem jak wysoka może być cena nieruchomości do remontu? Czy bardziej opłacalne z perspektywy sprzedającego jest podniesienie wartości mieszkania i sprzedanie go drożej?

Standard nieruchomości a cena

Na powyższe pytania nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Przy sprzedaży lokalu jego właściciel musi określić do kogo konkretnie kieruje swoją ofertę i czy oprócz określonego stanu technicznego ma on inne zalety. Jednak jak wynika z analizy portalu nieruchomości-online.pl to, w jakiej kondycji są poszczególne elementy mieszkania, ma duży wpływ na jego wartość. Dane z II kwartału 2021 roku pokazują, że nieruchomości do remontu, gdzie stan techniczny określono jako dobry, są tańsze od tych z wysokim standardem średnio o kilkanaście procent. Różnice w cenie za mkw. są oczywiście zależne od miasta, w jakim znajduje się lokum. Największy dysonans, tj. 13 proc., odnotowano w Łodzi i Gdańsku, zaś najmniejszy w Katowicach – 9 proc. W przypadkach, gdzie różnica w cenie lokalu nie jest relatywnie duża, warto drobiazgowo skalkulować, co będzie bardziej opłacalne – zainwestowanie w nowe mieszkanie, gdzie standard jest zadowalający, czy szukanie tańszej opcji do remontu, w którą i tak trzeba będzie włożyć kolejne pieniądze.

Jak pokazuje obecna sytuacja na rynku wtórnym, szybciej i prościej udaje się sprzedać nieruchomości w dobrym stanie. W dużej mierze mają na to wpływ nowe inwestycje deweloperów, które kształtują wybory i gusta potencjalnych klientów. Większość nabywców to osoby poszukujące świeżych, bezpiecznych lokali, a nie tzw. flipperzy, którym zależy na atrakcyjnej cenie i dalszej sprzedaży z zyskiem. Jeśli zatem posiadamy mieszkanie, które chcemy spieniężyć, warto zainwestować w odnowienie lub wymianę kilku kluczowych elementów, pamiętając, aby naprawy nie były wyższe niż prognozowany wzrost wartości. Po pierwsze trzeba zweryfikować techniczne aspekty instalacji np. elektrycznej, gazowej czy wentylacji. Bardzo często kupujący zwracają uwagę na szczelność okiem, bowiem ten aspekt, gdy jest zaniedbany generuje spore koszty związane z ogrzewaniem. Ponadto wskazane jest odświeżenie podłóg i ścian, które od samego wejścia rzucają się w oczy. Tego typu prace można zlecić profesjonalistom lub wykonać we własnym zakresie – wszystko w zależności od skali oraz kosztów. Po zastosowaniu powyższych zabiegów nieruchomość z pewnością zrobi lepsze wrażenie na potencjalnych nabywcach, a sprzedającym pozwoli na zwiększenie jej wartości i podwyższenie ceny sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *