Dlaczego nie warto przeszacowywać mieszkania?

karenroach/bigstockphoto.com

Wystawiając mieszkanie na sprzedaż, należy odpowiednio je wycenić. Właściciele mieszkań często przeszacowują cenę swojej nieruchomości, a nie warto tego robić z kilku powodów. Jak więc właściwie oszacować wartość sprzedawanego mieszkania?

Zarówno sprzedaż, jak i kupno mieszkania to duże przedsięwzięcia. Kupujący chciałby nabyć atrakcyjną nieruchomość w możliwie najniższej cenie. Sprzedającemu z kolei zależy na tym, aby na transakcji jak najwięcej zarobić. Zbyt duża różnica w oczekiwaniach finansowych obu stron może sprawić, że osiągnięcie porozumienia nie będzie możliwe i do transakcji nie dojdzie.

Chęć zysku to nie jedyny powód, przez który sprzedający zawyżają cenę mieszkania. Ważnym czynnikiem jest tutaj również wartość sentymentalna nieruchomości. Ten, kto sprzedaje swoje pierwsze, wymarzone mieszkanie często nie potrafi spojrzeć na nie oczami osoby postronnej. Nie dość, że wiążą się z nim piękne wspomnienia, to jeszcze wciąż pamięta, jak je remontował, wykańczał, wybierał wyposażenie. Często w pamięci pozostają wysokie koszty wykończenia mieszkania i właściciel zapomina, że od tego czasu minęło już wiele lat, moda mogła się zmienić, a sprzęty z pewnością się zużyły i straciły na wartości.

Zawyżona cena mieszkania może również wynikać z tego, że sprzedający porównuje swoje mieszkanie z innymi, podobnymi, zapominając, że ceny ofertowe zwykle są nawet o kilkanaście procent wyższe niż ostateczna cena sprzedaży. Szczególnie na rynku wtórnym sprzedający zakładają sobie margines do ewentualnej negocjacji ceny z osobą zainteresowaną. Jeśli wystawiając mieszkanie, doliczymy do już nieco zawyżonej ceny jeszcze swój procent do upustu, ostateczna cena ofertowa może być znacznie przeszacowana względem realnej wartości mieszkania.

Dlaczego nie zaleca się zawyżania ceny ofertowej mieszkania? Po pierwsze zbyt wysoka cena sprawia, że proces sprzedaży trwa dłużej. Zdarza się, że w serwisach z nieruchomościami niektóre oferty przez kilka lat bezskutecznie szukają nabywcy. Teoretycznie można wystawić mieszkanie po wyższej cenie, a jeśli nie znajdzie się chętny, to cenę obniżyć. Eksperci jednak odradzają takie rozwiązanie, ponieważ osoby, które poszukują mieszkania na rynku wtórnym, regularnie sprawdzają te same serwisy ogłoszeniowe i po jakimś czasie pamiętają już, jakie oferty i w jakiej cenie są w nich dostępne. Widząc, że dana oferta wciąż jest w serwisie, a jej cena jest stopniowo obniżana, kupujący może dojść do wniosku, że wystawione mieszkanie ma jakieś poważne wady, skoro wciąż nikt nie decyduje się na jego zakup.

Aby ustalić odpowiednią cenę mieszkania, warto znać ceny transakcyjne, a nie tylko ofertowe podobnych mieszkań oraz mechanizmy, które rządzą rynkiem nieruchomości. Potrzebne jest także obiektywne, chłodne podejście do sprzedawanego mieszkania i wzięcie pod uwagę wielu różnych czynników, które mogą mieć wpływ na cenę. Można również skorzystać z pomocy rzeczoznawcy lub pośrednia, którzy zawodowo zajmuje się wyceną nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *